Odpovědi na otázky (Říčanský Kurýr 7.-8./2022)
- Jsou to významní opylovači. Bez opylování rostlin by nebyla celá řada rostlinné potravy,tudíž by byl narušen potravinový řetězec,což by vedlo až k zániku lidstva.
- Med,vosk,propolis,mateří kašička,včelí jed
- Úl
- Protože má na konci žihadla háček a díky němu si po vbodnutí vytrhne část ústrojí pro její život nezbytné
- Matka,trubec dělnice
- V létě až 80 000,v zimě 10-20 000 jedinců
- Včelař
- Matka (královna)
- Oplodněná matka klade vajíčka,ty se vyvinou v larvy a z nich se líhnou včely
- Nespí,uvnitř úlu se shluknou v chomáč,zahřívají matku a sebe navzájem, pomalu se posouvájí po plástech se zásobami,které během zimy spotřebovávají a díky jimž přežívají.
- Voskové dílo,které včely vytvoří a buňky jimi vystavěné slouží jako “porodnice i jako spižírna” na pyl a med.a také jako tepelná izolace.
- Trubec
- 2-5 km
- Apiterapie (Apis=včela,lat.)
- Pyl,nektar (med),voda
- Vajíčko,larva,kukla,včela
- Blanokřídlí
- Čmelák,včely samotářky (zednice,stepnice,dřevobytka,chluponožka,valchářka…..), motýli
- Sázet a pěstovat nektaro a pylodárné rostliny. Nechat vzrůst a kvést louky v zahradách. Nepoužívat chemické,pro hmyz škodlivé, postřiky.
- Orientují se vůní (feromonem) matky / včelí královny
- Včela medonosná
- 4x křídlo,2x oko složené velké,3x očko malé na temeni hlavy,6x noha,1x žihadlo
- 3 000 květů
- Je to přirozené rozmnožování včelstev. Uvnitř úlu si včely začnou vychovávat novou matku a stará ,se starými včelami, opouští úl a hledá si jiné ubytování,po jeho nalezení,či odchytu včelařem a usazení v novém úlu,pokračují ve své činnosti.
- Ochranné pomůcky na hlavu,ruce, tělo. Pro práci se včelami dýmák (kuřák), rozpěrák, smetáček, odvíčkovací vidlička, medomet.
- Jednu čajovou lžičku.
- Medomet
- Chovat se klidně,nepobíhat kolem nich. Neohánět se,když si tě chce včela prohlédnout. K úlu přistupovat zezadu,či ze strany,chceš-li včely pozorovat. Objevíš-li zavěšený roj,nešťourat do něj klackem,ani s ním jinak manipulovat, ale zavolat včelaře (Včelařská pohotovost -kontakt na www.vcelyricany.cz), nebo hasiče.
- Nepanikařit.Co nejrychleji odstranit žihadlo vyškrábnutím,neboť stiskem zbytku, vyčnívajícím z vpichu se vymáčkne více jedu,který se dostane do krevního oběhu. Chladit vodou (obklad),nebo potřít cibulí,nebo medem. Zvyšuje-li se reakce jinde než v místě vpichu např.stížené dýchání,zčervenání kůže jinde na těle,okamžitě vyhledat lékaře.
- Včely dělnice se z nějakého důvodu rozhodnou vyměnit matku.Začnou se o několik vajíček starat jinak (po celou dobu je krmí mateří kašičkou,vystaví jim větší buňku tzv.matečník).Po vylíhnutí je jedna vybrána a stará matka opouští se svými věrnými úl -nastává rojení.
- Obojí je správně,ale včelaři říkají “matka”
- Včely sbírají nektar z květů.Do úlu ho nosí v medném váčku ve svém těle,kde se smíchá s enzymy a pak ho ukládají do buněk v plástech,kde postupně zraje v med,a ty v závěru zavíčkují.
- Jmenují se rousky a je to pyl .
- Dorozumívají se tzv.tanečky v úlu na plástech.Informují jimi ostatní včely,kde se nalézá zajímavá snůška.Podle tvaru pohybu (osmičkový tanec,kruhový atd.)vědí ostatní, jak daleko a jakým směrem musí pro nektar zaletět.
- Když žily divoce v lese,tak to byl medvěd a oheň. Když jsou chovány v úlech,tak vlasně”neuvědomělý “člověk,který používá druhy chem. postřiků,škodící hmyzu,likviduje rostliny přínosné pro hmyz. A samozřejmě nemoci,které včely trápí a které vznikají povětšinou opět ”neuvědomělým” člověkem.
- Nic.Jsou mrtví.Včely je na konci léta vyženou z úlu a oni umírají. Na jaře matka začne klást i neoplodněná vajíčka,z kterých se rodí právě trubci. Z oplodněných,kterých je většina se rodí včely dělnice.
- V lékařství, kosmetice,v potravinářství, v restaurátorské činnosti.
- Matka / královna žije přibližně 3 roky. Včela dělnice -letní generace-40 dní, zimní generace,která se rodí koncem léta 5-7 měsíců. Trubec několik týdnů až 5 měsíců.Vyskytuje se ve včelstvu jen od dubna do srpna.
- Alespoň 10`C
- V létě tak kolem 34
C,v zimě v semknutém chomáči stále 17
C i když jsou venku mrazy. - Ano mají.
1.-3. den po narození čistí sebe a buňky v plástvi.
4.-5. den krmí starší larvy
6.-13. den čistí úl ,krmí mladě larvy,přijímá nektar a zahušťuje pyl
14.-16. den staví voskové buňky
17.-19. den hlídá úl
od 21. dne vylétá z úlu,sbírá pyl,nektar a vodu - Pouze klást vajíčka
- V létě až 2000 denně
- Max 40`C
- “Příteli”