Včelařská sezóna je na vrcholu. Odkvétají lípy, velký zdroj nektaru tvořící med.
Mnozí včelaři mají medobraní už podruhé za sebou.
Naše “Rojová pohotovost” je ve střehu. I když letos se do rojení včelám moc nechce, asi díky proměnlivému počasí. Doufáme, že si nevzpomenou mimo předpokládané rojové měsíce, kterými jsou květen a červen.
O osvětové akce o životě včel ve školách a školkách ke konci školního roku je velký zájem, až osvětářští včelaři nestíhají. Stejně tak letní víkendové akce pro rodiny s dětmi, kde jsou přizváni včelaři se včelami a vyprávějí o nich, je stále atraktivitou.
Druhou sobotu v červnu se právě říčanští včelaři, jako každý rok zúčastnili 12. ročníku populárně naučné stezky pro celou rodinu pořádané v Netlukách Výzkumným ústavem živočišné výroby, Šlechtitelskou stanicí SELGEN a Českou zemědělskou univerzitou v Praze s názvem “ Věda na polích a ve stájích-Příběh potravin”.
Kde vedle krav, prasat, koz, ovcí, slepic, králíků, hus byla včelaři hravou formou prezentována i včela medonosná jako další z řetězce hospodářských zvířat.
A jako už druhý rok se nejen veřejnost divila, že i včelaři mají svou “krávu” a to “mednou krávu”, jeden z typů úlů, který se dá použít k chovu včel, a která na místě byla vystavena. Byl přizván jeden ze včelařů, který právě v tomto typu úspěšně včelaří a neúnavně o svých zkušenostech zájemcům vyprávěl. A že jich nebylo málo.
Vždyť včelařské stanoviště v Netlukách neslo letos podnázev “ Klát, košnice, medná kráva – úly se mění, včely zůstávají stejné”. Takže se mohli všichni návštěvníci obeznámit i s dalšími typy úlů tam vystavených a dozvědět se spousty informací ze světa včel buď na základě vystavených předmětů, živých včel v proskleném úlu (včelky promiňte), nebo hravou formou soutěžních otázek, které bavily nejen děti. Omalovánky včel nebo medové lízátko bylo kromě nově nabytých vědomostí, oblíbenou odměnou.
Skvěle bylo stanoviště včelařů letos rozšířeno o stánek chráněné dílny “ U Bobeše”, též včelaři a výrobci voskových mezistěn.Ti nabídkou medu, praktických voskovaných ubrousků a sáčků na potraviny a vkusných svíček ze včelího vosku doplnili poznatky využití včelích produktů. Průhledný medomet a možnost vyzkoušet si ho, bylo završením akce u včel.
V prezentaci dalšího typu úlu zvaný “ležan”, který je ideální pro fyzicky méně zdatné včelaře, ale nejen pro ně, budou říčanští včelaři pokračovat v podzimní chystané akci. A to formou přednášky ve Strančicích. Ta bude ještě doplněna obeznámením se o léčivých účincích včel a jejich produktů, zvaným “apiterapie”.
Podrobnosti o akci dáme včas vědět. Máme se na co těšit.