Ohlédnutí i pohled do budoucna

 Je za námi další rok. Myšleno kalendářní, protože včelařský se počítá jinak – viz.včelařův rok . Stejně jako téměř každý, i my včelaři se ohlížíme a rekapitulujeme,  plánujeme. Přes spousty práce kolem včel každého jednotlivého včelaře jsme se po celý minulý rok snažili jako celek dostát svému poslání jako Základní organizacevčelařů a i jako spolek fungovat nejen vůči soběnavzájem ale i jako osvěta pro veřejnost. A to nejen šířením povědomí o včele medonosné coby významném opylovači, ale i všeobecně o chovu včel s důrazem na komplexní přístup ke krajinotvorbě. 

Vezmeme-li v potaz, že v říčanské včelařské organizaci, založené v roce 1908 a sdružující k dnešnímu dni na 135 včelařů z celkem 30 obcí kolem Říčan vlastnících dohromady na 1051 včelstev je zmínka o krajinotvorbě jistě na místě. Vždyť co je nejen pro včelu medonosnouale i pro další opylovače (čmeláky, včely samotářky, motýli ) nejdůležitější ? Pastva a aby byla pestrost okolní přírody dostačující po celý jejich aktivní rok. Tutozodpovědnost má člověk. Je to na každém z nás, jak k tomuto problému přistoupí. Každý se může nějakým způsobem na krajinotvorbě podílet a tím přispívat k udržitelnosti života. Je důležité sázet rostliny, keře a stromy s rozmyslem a stejně tak s rozmyslem plenit. To je cílem naší osvěty. 

Jedna z poslední aktivity říčanských včelařů ke konciroku bylo opět sázení stromů. 

Akce se mohla uskutečnit díky finanční podpoře města Říčany.  V neděli 26.listopadu se sešlo několik “statečných” včelařů ( vzhledem k nastoupivšímu zimnímu počasí, které je neodradilo) a přes zasněženou zem zasadili šest vzrostlých stromů javorů a jeřábů moravských v oblasti mezi Kuřím a Kuříčkem a v Lomku u trati. Samozřejmě, zasazením to nekončí. O stromy je nutné se i nadále starat. Proto byl s rozmyslem a radouodborníka zvolen i tento počet a druh stromů.

Tradičně jsme se během roku zúčastnili i “Příběhu potravin”v Netlukách,  akce pro veřejnost, pořádané Výzkumným ústavem živočišné výroby v Uhříněvsi, při které jsou včelaři oblíbenou atrakcí. Pro tentokrát byla rozšířena ukázka typu úlů o úl zvaný “Medná kráva”, který se vedle místních živých krav vtipně vyjímal. “Včelařská pohotovost”, návštěvy škol a školek s živými včelami, vzdělávací přednášky to už byl běžný rok včelařů. 

Co nového si tedy naplánovat do nového roku? Samozřejmě důslednou a rozumnou péči o včelstva v rámci boje proti případným škůdcům a nemocem včel s nutností udržitelnosti pro další generace. Ale to je hlavně mezi námi včelaři. 

A co pro veřejnost? Rozšíření osvěty pro více lidí jinou, interaktivní formou. Co třeba vytvoření včelí stezky v oblasti Říčan?

Zdravý nový rok 2024 všem přejí Vaši říčanští včelaři