Co znamená „včelí pastva“? Jak k ní můžeme přispět? – II. část

 Aby měly včely pastvu ještě na podzim, je užitečné osít záhony po zelenině, která se sklízí v červenci a srpnu, například hořčicí bílou, svazenkou vratičolistou, hrachem setým. Na podzim rostliny ještě vykvetou a včely i ostatní hmyz mají pastvu, záhon po zarytí před zimou, zelené hnojení.

Jaké další oblíbené“včelí“ rostliny můžeme na zahradách vidět na podzim?

 Ořechokřídlec clandonenský – blankytně modře květoucí keříkovitá rostlina. Doba květu je od poloviny srpna do října. Láká nejen včely, ale i motýly.

Břečťan popínavý, kvete v září a říjnu.

Vřes obyčejný, kvedtoucí v pozdním létě až do prosince.

Vytrvalé astry (hvězdnice), vykvétají od srpna až do listopadu.

Buddleja (motýlí strom), voní po medu a láká motýly, čmeláky i včely. Kvete celé léto a podzim.

 Také samozřejmě celá řada volně kvedtoucích rostlin: divizna velkokvětá, starček hajní, ředkev ohnice, třezalka skvrnitá a další.

 Podzim je vhodná doba k sázení stromů, keřů, cibulovin, k zakládání vřesovišť, vůbec k přípravě na další sezonu. Inspirací k výběru vhodných rostlin může být studium odborné literatury, příroda, botanické a dendrologické zahrady, návštěva zahradnictví, sousedé a všímání si, jaké kvetoucí rostliny včely hojně navštěvují od jara do podzimu.

 Rozhodneme-li se vytvořit výběrem pylodárných a nektarodárných rostlin v našem okolí vhodné prostředí pro včely a ostatní hmyz, bude se skvěle dařit i nám.

Mysleme na to, že sázíme budoucnost. Na snímku porost svazenky vratičolisté.

    Vaši říčanští včelaři na ww.vcelyricany.cz

C:\Users\MICHAL\Desktop\Porost.jpg